2019-20 Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
November
Fri. 8 SUNY Canton 67 Potsdam 75 Final
Sat. 9 Baruch 79 New Paltz 90 Final
  Nazareth 78 Buffalo State 69 Final
Tue. 12 Potsdam 84 St. Lawrence 74 Final
  Brockport 70 Morrisville 73 Final
  D'Youville 88 Fredonia 91 Final - OT
  Rochester (N.Y.) 72 Geneseo 61 Final
Wed. 13 New Paltz 90 Farmingdale State 93 Final
Fri. 15 Oswego 85 Ithaca 80 Final
  @ Elmira, N.Y. - Speidel Gymnasium
  Fredonia 64 Vassar 56 Final
  @ Kidera Gymnasium - Nazareth College
  Farmingdale State 95 Plattsburgh 84 Final
  @ Oneonta, NY - Lambros Arena
  Alvernia 71 Oneonta 70 Final
  Wilson 56 Geneseo 92 Final
  Medaille 76 Buffalo State 86 Final
  Cortland 87 Purchase St. 86 Final
Sat. 16 Plattsburgh 79 CCNY 62 Final
  @ Oneonta, NY - Lambros Arena
  Wesley 86 Oneonta 70 Final
  Fredonia 54 Nazareth 71 Final
  Mike Daley Invitational
  Wash. & Jeff. 71 Buffalo State 78 Final
  Oswego 92 Keystone 81 Final
  @ Elmira, N.Y. - Speidel Gymnasium
  Geneseo 58 Gettysburg 78 Final
  Gettysburg Tip-off Tournament
Sun. 17 Potsdam 96 Northern Vermont-Lyndon 79 Final
Tue. 19 Hobart 74 Brockport 75 Final
  Fredonia 77 Waynesburg 64 Final
  Geneseo 52 Alfred 58 Final
  Ithaca 77 Cortland 74 Final
  Williams 69 Oneonta 74 Final - OT
  Potsdam 52 Albany (N.Y.) 78 Final
  St. Lawrence 84 Plattsburgh 89 Final
  Oswego 80 Clarkson 72 Final
Wed. 20 New Paltz 77 Sage 74 Final
Thu. 21 Plattsburgh 54 SUNY Poly 71 Final
  Oneonta 78 Hartwick 82 Final
Fri. 22 Fredonia 83 Pitt.-Bradford 89 Final
Sat. 23 New Paltz 80 SUNY Maritime 94 Final
  Houghton 64 Geneseo 86 Final
  Brockport 96 Medaille 84 Final
Mon. 25 Plattsburgh 60 Skidmore 64 Final
Tue. 26 St. John Fisher 89 Buffalo State 83 Final
  Potsdam 90 Clarkson 75 Final
  Oswego 77 Nazareth 73 Final
 
December
Sun. 1 Salisbury 69 Brockport 75 Final
  @ Skibo Gymnasium, Pittsburgh, PA
Mon. 2 Oswego 82 St. Lawrence 83 Final - OT
Tue. 3 SUNY Canton 59 Geneseo 65 Final
Fri. 6 Cortland * 75 Geneseo 66 Final
  Oswego * 67 Brockport 68 Final
  Plattsburgh * 76 Oneonta 97 Final
  Potsdam * 83 New Paltz 70 Final
Sat. 7 Oswego * 70 Geneseo 59 Final
  Cortland * 73 Brockport 86 Final
  Plattsburgh * 81 New Paltz 60 Final
  Fredonia * 74 Buffalo State 85 Final
  Potsdam * 60 Oneonta 62 Final
Tue. 10 St. Joseph's (Brkln) 61 New Paltz 67 Final
Wed. 11 Penn St.-Behrend 76 Fredonia 60 Final
Fri. 13 Potsdam 88 York (N.Y.) 84 Final - OT
Sat. 14 Purchase St. 88 Potsdam 85 Final
  @ Jamaica, N.Y. (York College Gymnasium)
Sun. 15 Saint Joseph's (Me.) 73 Brockport 83 Final
  Mauro Panaggio Tournament
  Cortland 71 Eastern 62 Final
  @ Miami Shores, FL (Barry Univ.)
Mon. 16 Brockport 90 Wooster 94 Final
  Mauro Panaggio Tournament
Tue. 17 Cortland 69 Gwynedd Mercy 60 Final
  @ Miami Shores, FL (Barry Univ.)
Sat. 21 New Paltz 73 Randolph 86 Final
  Cruzin Classic @ Fort Lauderdale, FL
Sun. 22 Wartburg 56 New Paltz 57 Final
  Cruzin Classic @ Fort Lauderdale, FL
Sat. 28 N.C. Wesleyan 77 Oneonta 82 Final
  Brooklyn, NY Holiday Tournament @ Cougars Cave
Sun. 29 Oneonta 108 Medgar Evers 83 Final
  Pitt.-Bradford 73 Cortland 98 Final
  Woodcliff Hotel and Spa Tournament @ Pittsford, NY
Mon. 30 Cortland 102 St. John Fisher 78 Final
  St. John Fisher Tournament
 
January
Fri. 3 Alfred 64 Brockport 87 Final
Sat. 4 Cabrini 62 Cortland 102 Final
  Clarkson 65 Plattsburgh 71 Final
  Oswego 84 Montclair St. 73 Final
  @ Bethlehem, Pa. - Johnston Hall
Sun. 5 Oswego 85 Moravian 79 Final
Mon. 6 Geneseo 64 Hamilton 91 Final
Tue. 7 Oneonta 101 Keystone 70 Final
  Plattsburgh 60 Middlebury 99 Final
Fri. 10 Geneseo * 61 Plattsburgh 59 Final
  Brockport * 70 Potsdam 86 Final
  Buffalo State * 80 Cortland 107 Final
  Fredonia * 44 Oswego 67 Final
Sat. 11 Fredonia * 66 Cortland 96 Final
  Geneseo * 58 Potsdam 68 Final
  Brockport * 94 Plattsburgh 72 Final
  Buffalo State * 66 Oswego 86 Final
  New Paltz * 76 Oneonta 84 Final
Tue. 14 Buffalo State * 81 Brockport 100 Final
  Oneonta * 89 Cortland 81 Final
  Fredonia * 64 Geneseo 62 Final
  Plattsburgh * 79 Potsdam 98 Final
  Oswego * 84 New Paltz 59 Final
Fri. 17 New Paltz * 53 Geneseo 62 Final
  Plattsburgh * 87 Buffalo State 85 Final - OT
  Oneonta * 61 Brockport 81 Final
  Potsdam * 78 Fredonia 66 Final
Sat. 18 Oneonta * 89 Geneseo 54 Final
  Plattsburgh * 63 Fredonia 77 Final
  New Paltz * 59 Brockport 88 Final
  Potsdam * 99 Buffalo State 75 Final
  Cortland * 66 Oswego 68 Final
Tue. 21 Penn State Shenango 53 Fredonia 62 Final
  Scheduled from Jan. 4
  New Paltz * 79 Cortland 90 Final
  Oneonta * 76 Oswego 66 Final
Fri. 24 Cortland * 72 Plattsburgh 76 Final
  Buffalo State * 64 New Paltz 83 Final
  Fredonia * 40 Oneonta 81 Final
  Oswego * 67 Potsdam 77 Final
Sat. 25 Brockport * 77 Geneseo 62 Final
  Oswego * 63 Plattsburgh 44 Final
  Buffalo State * 70 Oneonta 76 Final
  Cortland * 73 Potsdam 83 Final
  Fredonia * 86 New Paltz 72 Final
Tue. 28 Geneseo *   Fredonia   7:30 PM
  Brockport *   Buffalo State   7:30 PM
Fri. 31 Cortland *   Fredonia   5:30 PM
  Plattsburgh *   Geneseo   7:30 PM
  Potsdam *   Brockport   7:30 PM
  Oswego *   Buffalo State   7:30 PM
 
February
Sat. 1 Cortland *   Buffalo State   2:00 PM
  Potsdam *   Geneseo   4:00 PM
  Plattsburgh *   Brockport   4:00 PM
  Oswego *   Fredonia   4:00 PM
  Oneonta *   New Paltz   4:00 PM
Tue. 4 Brockport *   Fredonia   4:00 PM
  Geneseo *   Buffalo State   7:30 PM
  Potsdam *   Plattsburgh   7:30 PM
  New Paltz *   Oswego   7:30 PM
Fri. 7 Geneseo *   New Paltz   7:30 PM
  Fredonia *   Plattsburgh   7:30 PM
  Brockport *   Oneonta   7:30 PM
  Buffalo State *   Potsdam   7:30 PM
Sat. 8 Geneseo *   Oneonta   4:00 PM
  Brockport *   New Paltz   4:00 PM
  Buffalo State *   Plattsburgh   4:00 PM
  Oswego *   Cortland   4:00 PM
  Fredonia *   Potsdam   4:00 PM
Tue. 11 Buffalo State *   Geneseo   7:30 PM
  Fredonia *   Brockport   7:30 PM
  Cortland *   Oneonta   7:30 PM
Fri. 14 Plattsburgh *   Oswego   7:30 PM
  Oneonta *   Buffalo State   7:30 PM
  Potsdam *   Cortland   7:30 PM
  New Paltz *   Fredonia   7:30 PM
Sat. 15 Geneseo *   Brockport   4:00 PM
  Plattsburgh *   Cortland   4:00 PM
  New Paltz *   Buffalo State   4:00 PM
  Oneonta *   Fredonia   4:00 PM
  Potsdam *   Oswego   4:00 PM
Tue. 18 Cortland *   New Paltz   7:30 PM
  Oswego *   Oneonta   7:30 PM
Fri. 21 Geneseo *   Oswego   7:30 PM
  New Paltz *   Plattsburgh   7:30 PM
  Brockport *   Cortland   7:30 PM
  Oneonta *   Potsdam   7:30 PM
Sat. 22 Geneseo *   Cortland   4:00 PM
  Oneonta *   Plattsburgh   4:00 PM
  Brockport *   Oswego   4:00 PM
  Buffalo State *   Fredonia   4:00 PM
  New Paltz *   Potsdam   4:00 PM
Tue. 25 Geneseo %   SUNYAC TBD   TBA
Fri. 28 Geneseo %   SUNYAC TBD   TBA
Sat. 29 Geneseo %   SUNYAC TBD   TBA
Date Teams/Event Time Score Links
 
February
Tue. 25 at #3 Seed % @ at #3 7 p.m.
  Game 1 - SUNYAC First Round
  at #4 Seed % @ at #4 7 p.m.
  Game 2 - SUNYAC First Round
Fri. 28 at #1 Seed % @ at #1 7:30 p.m.
  Game 4 - SUNYAC Semifinals
  at #2 Seed % @ at #1 5:30 p.m.
  Game 3 - SUNYAC Semifinals
Sat. 29 at TBD % @ at #1 4 p.m.
  Game 5 - SUNYAC Championship
% Postseason
* Conference
% Post season