Skip to navigation Skip to content Skip to footer

MEN'S SOCCER SUNYAC AWARDS

Year Offensive Player of the Year Defensive Player of the Year Rookie of the Year Tournament MVP Coach of the Year

2019

 Witman Hernandez, Oneonta Abdi Salim, Buffalo State Abdi Salim, Buffalo State Witman Hernandez, Oneonta  Iain Byrne, Oneonta

2018

Migell Ormsby, Cortland Sebastian G-S-Archer, New Paltz Theo Pencic, Buffalo State Tautis Ponsikaitis, Brockport Gary LaPietra, Brockport

2017

Roberto Ventura, Oneonta Kevin Hoff, Oneonta Roberto Ventura, Oneonta Witman Hernandez, Oneonta Mark Howlett, Buffalo State
2016

Bass Sarr, Buffalo St.

Anthony Passiatore, Oneonta Witman Hernandez, Oneonta Connor Young, Cortland Steve Axtell, Cortland
2015

Peter DiLorenzo, Brockport

Jared Van Brunt, Oneonta Bernard Osei, Oswego Greg Silvestro, Oneonta Iain Byrne, Oneonta

 

Year Huntley Parker Award (MVP) Fred Holloway Award (Academic) Rookie of the Year Tournament MVP Coach of the Year
2014 Dylan Williams, Oneonta Matt Matteo, Oneonta Cory Santangelo, Oneonta Jake Sutherland, Oneonta Iain Byrne, Oneonta
2013 Matt Hamilton, Plattsburgh Tim Beauvais, Cortland Nick Economou, Plattsburgh Matt Hamilton, Plattsburgh Mark Howlett, Buffalo State
2012   Dan Scott, Oneonta Nick Pourakis, Plattsburgh State Sean Vinberg, Oneonta Dan Scott, Oneonta Chris Waterbury, Plattsburgh
2011 Eric Fortier, Oneonta Brian Duffy, Brockport Justin Rivera, Oneonta Gary Laronde, Oneonta  Iain Byrne, Oneonta
2010 Joe Marino, Brockport Ian Mort, Geneseo  Bobby Ross, Brockport  John LoGuirato, Plattsburgh   Eric Watson, New Paltz
2009 Bart Misiak, Plattsburgh Joey Mort, Geneseo  Ryan Smith, Fredonia  Joe Marino, Brockport   Gary LaPietra, Brockport
2008 John San Filippo, Plattsburgh Jeremy Reeves, Geneseo Ian Mort, Geneseo  Peter Degere, Cortland   Mike Mooney, Geneseo
2007 Bryan Patterson, Cortland Dereck Silverman, Oneonta Kyle Hoffer, Oneonta Scott Bergen, Fredonia   P.J. Gondek, Fredonia
2006 Chris Billoni, Geneseo Vjekoslav Lubuvic, Cortland John LoGuirato, Plattsburgh Jim Felluca, Geneseo   Mike Mooney, Geneseo
2005 Jason Sousa, Plattsburgh Taylor Smith, Geneseo  Judah Manetta, Geneseo  Zack Manning, Plattsburgh   Chris Waterbury, Plattsburgh
2004 Chris Stock, Geneseo John Spuhler, Oswego Shaun Ernewin, Brockport  Chris Stock, Geneseo   Stuart Robinson, New Paltz
2003 Mario Lavacca, New Paltz John Spuhler, Oswego  Matt Ketchum, Buffalo State
Bo Grechka, Cortland 
Christian Peters, Cortland   Chris Waterbury, Plattsburgh
2002 Jesse Mankowski, Cortland Jeff Hardy, Potsdam  Chris Mahigian, Cortland  Jesse Mankowski, Cortland   Gary LaPeitra, Brockport
2001 BJ McGrane, Plattsburgh Mike Fox, Geneseo  Eric Lauricella, Geneseo  *Craig Bednarczyk, Cortland   Mike Middleton, Cortland
2000 Chris Whitmore, Fredonia Jeff Hardy, Potsdam  Nate Zinteck, Fredonia     Joe Vaadi, Potsdam
1999 Aaron Ruta, Fredonia Michael Rudney, Buffalo State  Mark Maleski, Brockport     Chris Waterbury, Plattsburgh
1998 Matt Albrecht, Fredonia Michael Rudney, Buffalo State  *Richardo Silva, Utica/Rome     Anthony Massop, Buffalo State
Chris Waterbury, Plattsburgh
1997 Mike Domm, Fredonia Rich Paige, Buffalo State       Mike Mooney, Geneseo
1996 Brian Vamosy, Cortland Elsan Dzudza, Binghamton       Stuart Robinson, New Paltz
1995 Tom Cardaro, Fredonia Ed Curry, Geneseo       Mike Middleton, Fredonia
1994 James Koniuto, Plattsburgh Ed Curry, Geneseo      Hristos Dimitriou, Binghamton
1993 James Hesch, Cortland Ed Curry, Geneseo       Ken Peterson, Oswego
1992 Marc Whitman, Plattsburgh Michael Borra, Cortland      Chris Waterbury, Plattsburgh
1991 Greg Ginsbert, Cortland Jeff Sorenson, Oswego      Fred Taube, Cortland
Jay Hoffman, Fredonia
1990 John Mullins, Cortland Keith Sanborn, Fredonia      Chris Waterbury, Plattsburgh
  Huntley Parker Award (Western Division- MVP) Huntley Parker Award (Eastern Division- MVP)     Coach of the Year
1989 Don Lovell, Oswego Skip Curth, Binghamton      Mike Mooney, Geneseo
1988 Tom McKeon, Fredonia Bill Kapogiannis, Oneonta      Ken Peterson, Oswego
1987 Jim Clar, Geneseo Andy Szalaji, Binghamton      Ken Peterson, Oswego
1986 Steve Brickler, Fredonia Roger Wilson, Oneonta      Nelson Cupello, Fredonia
1985 DeLille Edolzin, Fredonia John Wissing, Cortland      Fred Taube, Cortland
1984 Chris Roy, Buffalo State Mike Borcyk, Oneonta      Garth Stam, Oneonta
1983 Robert Dinunzio, Buffalo State Michael Miller, Albany      Fred Taube, Cortland
1982 Aldo Ballarin, SUNY Buffalo Frank Ciliberto, Cortland      Jean Tassy, Buffalo State
1981 Herb Schaub, SUNY Buffalo David Wright, Cortland      Fred Taube, Cortland
1980 Tom Strutt, Buffalo State Alex Brannan, Oneonta      Fred Hartrick, Buffalo State
1979 *Ralph Denis, Fredonia *Neale Moore, Cortland      Fred Taube, Cortland
1978          William Schieffelin, Albany
1977          Fred Taube, Cortland
1976          Fred Taube, Cortland
1975          Jay Hoffman, Fredonia
1974          Tim Schum, Binghamton
1973          Fred Taube, Cortland
1972          Garth Stam, Oneonta
1971          Garth Stam, Oneonta
1970          Huntley Parker, Brockport
1969          Huntley Parker, Brockport
1968         *Huntley Parker, Brockport

* First Year awarded