Skip to navigation Skip to content Skip to footer

MEN'S INDOOR TRACK AND FIELD AWARDS

 

Year Outstanding Field Athlete of the Meet Outstanding Track Athlete of the Meet Coach of the Year Track Athlete of the Year Field Athlete of the Year Rookie of the Year

2018-19

Nick Grasso, Oneonta

Wendell Brand, Cortland

Christian Johnson, Brockport

       
2017-18 Jacob Converse, Geneseo Robert Liebel, Buffalo St.  Chris Popovici, Geneseo Issac Garcia-Cassani, Geneseo  Dawan Jones, Cortland  Easton Reagan, Cortland 
2016-17 Jon Rogers, Brockport/Mitchel Couch, Cortland Robert Liebel, Buffalo St.

Chris Popovici, Geneseo

Isaac Garcia-Cassani, Geneseo Jack Flood, Cortland Sean Kuehn, Brockport

Year

Outstanding Field Athlete          

Outstanding Track Athlete

Coach of the Year      

     

2015-16

Mitchel Couch, Cortland

Joe Carr, Oneonta

Steve Patrick, Cortland

     

2014-15

J.D. Roth, Oneonta

Dorian Hayden, Brockport

Angelo Posillico, Oneonta

     

2013-14

Richard Pete, Buffalo State

Thomas Clark, Geneseo

Eugene Lewis, Buffalo State

     

2012-13

Joe Fox, Oneonta

Sean Bernstein, Oneonta

Matt LoPiccolo, Oneonta

     

2011-12

Wenley Louis, Geneseo

Sean Bernstein, Oneonta

Dave Prevosti, Geneseo

     

2010-11

Ray Lund, Brockport 

 Justin Allen, Buffalo State

Eugene Lewis, Buffalo St. 

     

2009-10

Wenley Louis, Geneseo 

Nick Guarino, Fredonia 

Dave Prevosti, Geneseo 

     

2008-09

Mike Devasto, Oneonta 

Eric Thiess, Oneonta 

Steve Patrick, Cortland 

     

2007-08

Wes Hamilton, Geneseo 

Amaan Siddeeq, Cortland 

Eugene Lewis, Buffalo St. 

     

2006-07

Joe Goodspeed, Geneseo 

Fred Joslyn, Cortland 

Matt Moran, Cortland 

     

2005-06

Matt Kuenzel, Geneseo 

Matt DeShane, Plattsburgh 

Dave Prevosti, Geneseo 

     

2004-05

 
 

Matt LoPiccolo, Oneonta

     

2003-04

 
 

John Crawford, Cortland

     

2002-03

 
 

Mike Woods, Geneseo

     

2001-02

 
 

Larry Czarnecki, Cortland

     

2000-01

 
 

Larry Czarnecki, Cortland

     

1999-2000

 
 

Ed O'Groman, Fredonia

     

1998-99

 
 

Ed O'Groman, Fredonia

     

1997-98

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1996-97

 
 

Brian Lange, Cortland

     

1995-96

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1994-95

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1993-94

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1992-93

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1991-92

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1990-91

 
 

Gary Truce, Binghamton

Jim Ulrich, Fredonia

     

1989-90

 
 

Gary Truce, Binghamton

     

1988-89

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1987-88

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1986-87

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1985-86

 
 

Brett Hull, Cortland

     

1984-85

 
 

Ed Matejkovic, Brockport 

     

1983-84

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1982-83

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

     

1981-82

 
 

Joe Pierson, Cortland

     

1980-81

 
 

Jim Ulrich, Fredonia

Mike Collopy, Buffalo St.