2020 Softball Schedule

Date Away Home Status Links
February
Fri. 28 Fredonia   Roanoke   2:00 PM
  Mountain Mash @ Moyer Complex
  Fredonia   Pitt.-Bradford   4:00 PM
  @ Roanoke, Va.
Sat. 29 Oneonta   Salisbury   10:00 AM
  SU Tournament
  Pitt.-Bradford   Fredonia   11:00 AM
  @ Roanoke, Va.
  Clarkson   Oneonta   2:00 PM
  @ Salisbury, MD
 
March
Sun. 1 Oneonta   Clarkson   10:00 AM
  @ Salisbury, MD
  Oneonta   Salisbury   2:00 PM
  SU Tournament
Fri. 6 New Paltz   Rutgers-Camden   3:00 PM
  New Paltz   Rutgers-Camden   5:00 PM
Sat. 7 Cortland   Salisbury   12:00 PM
  Sea Gull Classic
  New Paltz   Rowan   1:00 PM
  Cortland   Salisbury   2:00 PM
  Sea Gull Classic
  New Paltz   Rowan   3:00 PM
Sun. 8 Cortland   Lynchburg   12:00 PM
  Salisbury Tournament @ Henry S. Parker Athletic Complex, Salisbury, Md.
  Cortland   Lynchburg   2:00 PM
  Salisbury Tournament @ Henry S. Parker Athletic Complex, Salisbury, Md.
  Potsdam   Beloit   6:15 PM
  @ Clermont, Fla.
Mon. 9 Martin Luther   Oneonta   11:00 AM
  @ Fort Myers, FL
  Rochester Inst.   Oneonta   1:00 PM
  @ Fort Myers, FL
  Alverno   Potsdam   6:15 PM
  @ Minneola, Fla.
Tue. 10 Kenyon   Oneonta   11:00 AM
  @ Fort Myers, FL
  Alfred St.   Oneonta   1:00 PM
  @ Century Link Sports Complex - Ft. Myers, FL
Wed. 11 Oneonta   Wilmington (Ohio)   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Oneonta   Coast Guard   11:00 AM
  @ Gene Cusic Classic / Fort Myers, Fla.
Thu. 12 Brockport   Wilmington (Ohio)   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Alfred St.   Brockport   11:00 AM
  @ North Collier Regional Park - Naples, FL
  Potsdam   Wentworth   3:00 PM
  The Spring Games 2020 @ Leesburg, Fla. (Sleepy Hollow Field #2)
Fri. 13 Curry   Brockport   9:00 AM
  @ Gene Cusic Classic - Fort Myers, Fla.
  Nazareth   Oneonta   9:00 AM
  @ Fort Myers, FL
  Westfield St.   Potsdam   9:30 AM
  @ Sleepy Hollow 6, Leesburg, Fla.
  Oneonta   Curry   11:00 AM
  @ Gene Cusic Classic - Fort Myers, Fla.
  Brockport   SUNY Canton   11:00 AM
  @ Fort Myers, FL
  Potsdam   Dubuque   2:00 PM
  @ Leesburg, Fla.
  Oswego   Juniata   6:30 PM
  The Spring Games- Sleepy Hollow, Field 4 @ Clermont, Fla.
Sat. 14 Western Conn. St.   Brockport   9:00 AM
  @ Fort Myers, FL
  New Paltz   Ohio Wesleyan   9:15 AM
  @ Clermont, FL
  Geneseo   Westminster (Mo.)   10:30 AM
  @ Florida
  Oneonta   Western Conn. St.   11:00 AM
  @ Fort Myers, FL
  Oneonta   Keene St.   11:00 AM
  North Collier Regional Park No. 4 @ Naples, Fla.
  Heidelberg   New Paltz   11:15 AM
  @ Hancock Recreational Complex | Field 5
  Augsburg   Geneseo   1:00 PM
  @ Sleepy Hollow (Clermont, Fla.)
  Oswego   Concordia Wisconsin   3:15 PM
  The Spring Games - Hancock No. 1 @ Clermont, Fla.
  Wis.-Stevens Point   Plattsburgh   4:15 PM
  @ Clermont, Fla. (Legends Way Ballfields, Field 5)
  U. of New England   Oswego   6:00 PM
  @ Clermont, Fla.
  Mt. St. Mary (N.Y.)   Plattsburgh   6:30 PM
  @ Clermont, Fla. (Legends Way Ballfields, Field 4)
Sun. 15 Minn.-Morris   Geneseo   TBA
  @ Clermont, Fla.
  New Paltz   Rutgers-Newark   9:00 AM
  @ Clermont, FL
  Hamilton   Plattsburgh   10:00 AM
  @ Clermont, Fla. (Legends Way Ballfields, Field 2)
  Geneseo   St. Norbert   10:15 AM
  Cortland   Stevens Institute   10:15 AM
  @ Leesburg, Fla.
  New Paltz   Bethel (Minn.)   11:30 AM
  @ Clermont, FL
  Wm. Paterson   Plattsburgh   12:15 PM
  @ Clermont, Fla. (Legends Way Ballfields, Field 2)
  Arcadia   Cortland   12:30 PM
  @ Leesburg, Fla.
  Fredonia   Scranton   3:00 PM
  @ Clermont, Fla.
  Oswego   Keuka   3:15 PM
  Sleepy Hollow Sports Complex Field 6 @ Leesburg, Fla.
Mon. 16 Cortland   Amherst   10:15 AM
  @ Leesburg, Fla.
  Macalester   Plattsburgh   10:30 AM
  @ Leesburgh, Fla. (Sleepy Hallow Sports Complex, Field 6)
  SUNY Cobleskill   Brockport   11:00 AM
  @ Gene Cusic Collegiate Classic at Fort Myers, FL
  Central (IA)   Cortland   12:30 PM
  @ Leesburg, Fla.
  Smith   Plattsburgh   12:45 PM
  @ Leesburgh, Fla. (Sleepy Hallow Sports Complex, Field 6)
  Scranton   Geneseo   4:00 PM
  Geneseo   Messiah   6:30 PM
Tue. 17 Brockport   Keene St.   9:00 AM
  CenturyLink Sports Complex No. 1 @ Fort Myers, Fla.
  Farmingdale State   Cortland   10:15 AM
  @ Kissimmee, Fla. / Fortune Rd. Field #3
  Eastern Conn. St.   New Paltz   10:30 AM
  @ Leesburg, Fla. (at Sleepy Hollow Sports Complex (Field 6)
  New Paltz   Anderson (Ind.)   12:45 PM
  THE Spring Games @ Leesburg, Fla. (Sleepy Hollow Sports Complex - Field 5)
  Benedictine (Ill.)   Plattsburgh   2:45 PM
  @ Clermont, Fla. (Legends Way Ballfields, Field 3)
  Cortland   Trinity (Conn.)   2:45 PM
  @ Kissimmee, Fla.
  Buffalo State   Nichols   2:45 PM
  PFX Spring Games @ Legends Way (Clermont, Fla.)
  Salve Regina   Plattsburgh   5:00 PM
  @ Clermont, Fla. (Legends Way Ballfields, Field 3)
  Buffalo State   Springfield   5:00 PM
  Clermont, Fla.
Wed. 18 Buffalo State   McDaniel   10:00 AM
  The Spring Games @ Clermont, Fla. (Legends Way #2)
  New Paltz   Wm. Paterson   10:00 AM
  @ Clermont, FL
  Geneseo   Hamilton   10:15 AM
  Me.-Farmington   Oswego   10:30 AM
  Clermont, Florida @ Fortune Road Field 4
  New Paltz   Amherst   12:15 PM
  @ Clermont, FL
  Clarkson   Geneseo   12:30 PM
  Oswego   Nichols   12:45 PM
  PFX Spring Games @ Fortune Road Athletic Complex (Kissimmee, Fla.)
Thu. 19 Plattsburgh   Keuka   9:00 AM
  Legends Way Field 2 @ Clermont, Fla. (Legends Way Ballfields, Field 2)
  Hope   Buffalo State   9:15 AM
  @ Clermont, Fla.
  Bowdoin   Geneseo   10:15 AM
  U. of New England   Oswego   10:15 AM
  @ Clermont, Fla.
  Cortland   Mount Mary   10:45 AM
  @ Leesburg, Fla.
  Utica   Plattsburgh   11:15 AM
  @ Clermont, Fla. (Legends Way Ballfields, Field 2)
  Fredonia   Framingham St.   11:30 AM
  Legends #5 @ Clermont, Fla.
  Geneseo   Endicott   12:30 PM
  Tufts   Cortland   1:00 PM
  @ Leesburg, Fla.
  Benedictine (Ill.)   Buffalo State   1:30 PM
  @ Clermont, Fla.
  Oswego   Scranton   2:45 PM
Fri. 20 Tufts   Geneseo   9:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  Cortland   Stockton   9:00 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  Rowan   Plattsburgh   10:00 AM
  @ Clermont, Fla. (Legends Way Ballfields, Field 1)
  Fredonia   Eastern Conn. St.   11:00 AM
  @ Leesburg, Fla. Sleepy (at Hollow Sports Complex (Field 5)
  Hamline   Cortland   11:30 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  McDaniel   Geneseo   11:45 AM
  The Spring Games @ Clermont, Fla. (Hancock #4)
  Simpson   Plattsburgh   12:15 PM
  PFX Spring Games - Legends Way Ballfields - Field 1 @ Clermont, Fla.
  New Paltz   St. Norbert   2:45 PM
  @ Clermont, FL
  New Paltz   Arcadia   5:15 PM
  @ Clermont, FL
Sat. 21 Wis.-Oshkosh   Plattsburgh   10:00 AM
  @ Clermont, Fla. - Hancock Recreational Complex, Field 1
  Amherst   Plattsburgh   12:15 PM
  @ Clermont, Fla. (Hancock Recreation Complex, Field 1)
  Potsdam   Penn College   1:00 PM
  Oneonta   Muhlenberg   1:00 PM
  Potsdam   Penn College   3:00 PM
  Oneonta   Muhlenberg   3:00 PM
  Buffalo State   Middlebury   4:15 PM
  @ Clermont, Fla.
  Wis.-Whitewater   Buffalo State   6:15 PM
  @ Clermont, Fla.
  Wis.-Platteville   Fredonia   7:15 PM
  @ Clermont, FL
Sun. 22 Simpson   Buffalo State   12:30 PM
  PFX Spring Games - Legends Way Ballfields - Field 3 @ Clermont, Fla.
Mon. 23 Kalamazoo   Buffalo State   12:15 PM
  @ Clermont, Fla.
Tue. 24 Ithaca   Oneonta   3:00 PM
  Ithaca   Oneonta   5:00 PM
Wed. 25 Alfred   Geneseo   3:00 PM
  New Paltz   Ramapo   3:00 PM
  Alfred   Geneseo   5:00 PM
  New Paltz   Ramapo   5:00 PM
Fri. 27 Buffalo State *   Brockport   3:00 PM
  Fredonia *   Geneseo   3:00 PM
  Oswego *   Oneonta   3:00 PM
  Cortland *   New Paltz   3:00 PM
  Buffalo State *   Brockport   5:00 PM
  Cortland *   New Paltz   5:00 PM
  Fredonia *   Geneseo   5:00 PM
  Oswego *   Oneonta   5:00 PM
Sat. 28 Fredonia *   Brockport   12:00 PM
  Buffalo State *   Geneseo   12:00 PM
  Cortland *   Oneonta   12:00 PM
  Oswego *   New Paltz   12:00 PM
  Potsdam *   Plattsburgh   12:00 PM
  Fredonia *   Brockport   2:00 PM
  Buffalo State *   Geneseo   2:00 PM
  Cortland *   Oneonta   2:00 PM
  Oswego *   New Paltz   2:00 PM
  Potsdam *   Plattsburgh   2:00 PM
Tue. 31 Buffalo State   Medaille   3:00 PM
  Rensselaer   Oneonta   3:00 PM
  Buffalo State   Medaille   5:00 PM
  Rensselaer   Oneonta   5:00 PM
 
April
Wed. 1 Rochester (N.Y.)   Cortland   3:00 PM
  SUNY Canton   Plattsburgh   3:00 PM
  New Paltz   Mt. St. Mary (N.Y.)   3:00 PM
  Geneseo   Nazareth   3:00 PM
  Oswego   Hamilton   3:30 PM
  Rochester (N.Y.)   Cortland   5:00 PM
  SUNY Canton   Plattsburgh   5:00 PM
  New Paltz   Mt. St. Mary (N.Y.)   5:00 PM
  Geneseo   Nazareth   5:00 PM
  Oswego   Hamilton   5:30 PM
Thu. 2 Clarkson   Potsdam   1:00 PM
  Clarkson   Potsdam   3:00 PM
Fri. 3 Brockport *   Cortland   3:00 PM
  Plattsburgh *   Buffalo State   3:00 PM
  Potsdam *   Fredonia   3:00 PM
  Geneseo *   Oswego   3:00 PM
  Geneseo *   Oswego   5:00 PM
  Brockport *   Cortland   5:00 PM
  Plattsburgh *   Buffalo State   5:00 PM
  Potsdam *   Fredonia   5:00 PM
Sat. 4 Brockport *   Oswego   12:00 PM
  Geneseo *   Cortland   12:00 PM
  Potsdam *   Buffalo State   12:00 PM
  Plattsburgh *   Fredonia   12:00 PM
  Oneonta *   New Paltz   12:00 PM
  Brockport *   Oswego   2:00 PM
  Potsdam *   Buffalo State   2:00 PM
  Geneseo *   Cortland   2:00 PM
  Plattsburgh *   Fredonia   2:00 PM
  Oneonta *   New Paltz   2:00 PM
Tue. 7 Cortland   St. John Fisher   3:00 PM
  Cortland   St. John Fisher   5:00 PM
Wed. 8 Plattsburgh   Clarkson   3:00 PM
  Rochester Inst.   Geneseo   3:00 PM
  Brockport   D'Youville   3:00 PM
  New Paltz   Staten Island   4:30 PM
  Plattsburgh   Clarkson   5:00 PM
  Rochester Inst.   Geneseo   5:00 PM
  Brockport   D'Youville   5:00 PM
  New Paltz   Staten Island   6:30 PM
Fri. 10 Oswego *   Buffalo State   3:00 PM
  Cortland *   Fredonia   3:00 PM
  Oneonta *   Plattsburgh   3:00 PM
  New Paltz *   Potsdam   3:00 PM
  Oswego *   Buffalo State   5:00 PM
  Cortland *   Fredonia   5:00 PM
  New Paltz *   Potsdam   5:00 PM
  Oneonta *   Plattsburgh   5:00 PM
Sat. 11 Geneseo *   Brockport   12:00 PM
  Cortland *   Buffalo State   12:00 PM
  Oswego *   Fredonia   12:00 PM
  Oneonta *   Potsdam   12:00 PM
  New Paltz *   Plattsburgh   12:00 PM
  Geneseo *   Brockport   2:00 PM
  Cortland *   Buffalo State   2:00 PM
  Oswego *   Fredonia   2:00 PM
  New Paltz *   Plattsburgh   2:00 PM
  Oneonta *   Potsdam   2:00 PM
Mon. 13 St. Lawrence   Plattsburgh   3:00 PM
  St. Lawrence   Plattsburgh   5:00 PM
Tue. 14 Fredonia   Rochester (N.Y.)   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Geneseo   3:00 PM
  Potsdam   SUNY Canton   3:00 PM
  Potsdam   SUNY Canton   5:00 PM
  Fredonia   Rochester (N.Y.)   5:00 PM
  Penn St.-Behrend   Geneseo   5:00 PM
Wed. 15 Brockport   Rochester (N.Y.)   3:00 PM
  Rensselaer   Plattsburgh   3:00 PM
  Cortland   Ithaca   3:00 PM
  New Paltz   Purchase St.   3:00 PM
  Brockport   Rochester (N.Y.)   5:00 PM
  Rensselaer   Plattsburgh   5:00 PM
  Cortland   Ithaca   5:00 PM
  New Paltz   Purchase St.   5:00 PM
Fri. 17 Fredonia *   Oneonta   3:00 PM
  Brockport *   Potsdam   3:00 PM
  Geneseo *   Plattsburgh   3:00 PM
  Buffalo State *   New Paltz   3:00 PM
  Fredonia *   Oneonta   5:00 PM
  Brockport *   Potsdam   5:00 PM
  Buffalo State *   New Paltz   5:00 PM
  Geneseo *   Plattsburgh   5:00 PM
Sat. 18 Brockport *   Plattsburgh   12:00 PM
  Geneseo *   Potsdam   12:00 PM
  Buffalo State *   Oneonta   12:00 PM
  Fredonia *   New Paltz   12:00 PM
  Cortland *   Oswego   12:00 PM
  Brockport *   Plattsburgh   2:00 PM
  Buffalo State *   Oneonta   2:00 PM
  Fredonia *   New Paltz   2:00 PM
  Geneseo *   Potsdam   2:00 PM
  Cortland *   Oswego   2:00 PM
Tue. 21 Fredonia   D'Youville   3:00 PM
  Fredonia   D'Youville   5:00 PM
Wed. 22 Scranton   Cortland   3:00 PM
  Geneseo   Rochester (N.Y.)   3:00 PM
  Oneonta   Hamilton   3:30 PM
  Geneseo   Rochester (N.Y.)   5:00 PM
  Scranton   Cortland   5:00 PM
  Oneonta   Hamilton   5:30 PM
Fri. 24 Oneonta *   Brockport   3:00 PM
  New Paltz *   Geneseo   3:00 PM
  Potsdam *   Cortland   3:00 PM
  Plattsburgh *   Oswego   3:00 PM
  Oneonta *   Brockport   5:00 PM
  Potsdam *   Cortland   5:00 PM
  New Paltz *   Geneseo   5:00 PM
  Plattsburgh *   Oswego   5:00 PM
Sat. 25 New Paltz *   Brockport   12:00 PM
  Oneonta *   Geneseo   12:00 PM
  Fredonia *   Buffalo State   12:00 PM
  Plattsburgh *   Cortland   12:00 PM
  Potsdam *   Oswego   12:00 PM
  New Paltz *   Brockport   2:00 PM
  Fredonia *   Buffalo State   2:00 PM
  Plattsburgh *   Cortland   2:00 PM
  Oneonta *   Geneseo   2:00 PM
  Potsdam *   Oswego   2:00 PM
Thu. 30 Geneseo %   TBA   TBA
 
May
Fri. 1 Geneseo %   TBA   TBA
Sat. 2 Geneseo %   TBA   TBA
  SUNYAC Tournament
Sun. 3 Geneseo %   TBA   TBA
  SUNYAC Tournament
* Conference
% Post season