2019 Women's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
August
Thu. 29 Oneonta 9 Alfred 0 Final
Fri. 30 Hartwick 0 Cortland 9 Final
  Nazareth 2 Brockport 7 Final
  Fredonia 9 D'Youville 0 Final
Sat. 31 Geneseo 9 Nazareth 0 Final
  Brockport 7 Alfred 2 Final
  Oswego 7 Hartwick 2 Final
 
September
Sun. 1 Farmingdale State 6 Plattsburgh 3 Final
  Brockport 2 Roberts Wesleyan 5 Final
Tue. 3 Oswego 4 Houghton 5 Final
Wed. 4 Plattsburgh 9 Castleton 0 Final
  Penn St.-Behrend 1 Fredonia 8 Final
Fri. 6 Brockport   St. John Fisher   Postponed
  Fredonia 6 Pitt.-Bradford 3 Final
  Cortland 7 Houghton 2 Final
Sat. 7 Geneseo   Mary Hosking Invitational   TBA
  Oneonta 5 Farmingdale State 4 Final
  Elmira   Fredonia   Cancelled
  New Paltz * 9 Plattsburgh 0 Final
  Oneonta 9 St. Joseph's (L.I.) 0 Final
  Sage 6 Oswego 3 Final
Sun. 8 Geneseo   Mary Hosking Invitational   TBA
  Plattsburgh 9 Northern Vermont-Johnson 0 Final
  Oswego 7 St. John Fisher 2 Final
Tue. 10 Cortland * 3 Oneonta 6 Final
  Oswego * 0 Geneseo 9 Final
  Alfred 0 Fredonia 9 Final
Wed. 11 Rensselaer   New Paltz   3:00 PM
  Oneonta 9 Hartwick 0 Final
Thu. 12 Plattsburgh 9 Northern Vermont-Lyndon 0 Final
  Fredonia 8 Houghton 1 Final
Fri. 13 Geneseo * 6 Cortland 1 Final
Sat. 14 Geneseo   St. Lawrence Invitational   TBA
  New Paltz   Vassar   11:00 AM
  Fredonia * 6 Brockport 3 Final
  Oneonta * 8 Oswego 1 Final
Sun. 15 Geneseo   St. Lawrence Invitational   TBA
  New Paltz   Vassar   9:00 AM
  Utica 0 Plattsburgh 9 Final
  Brockport 5 St. John Fisher 4 Final
Tue. 17 Brockport *   Geneseo   3:00 PM
  St. Michael's   Plattsburgh   4:00 PM
Wed. 18 Cortland   Misericordia   3:30 PM
Thu. 19 Oneonta   Scranton   4:00 PM
  Thiel   Fredonia   4:00 PM
Fri. 20 New Paltz *   Oswego   3:00 PM
  Plattsburgh *   Cortland   3:00 PM
Sat. 21 Brockport   William Smith   TBA
  Plattsburgh *   Oswego   12:00 PM
  Fredonia *   Geneseo   1:00 PM
  New Paltz *   Cortland   1:00 PM
Sun. 22 Brockport   William Smith   TBA
  Oswego   Utica   1:00 PM
Tue. 24 Oneonta *   New Paltz   3:00 PM
  Alfred   Oswego   3:00 PM
  Brockport   Houghton   4:00 PM
Wed. 25 Rensselaer   Oneonta   3:45 PM
  D'Youville   Fredonia   4:00 PM
Fri. 27 Oswego *   Brockport   3:00 PM
  Cortland *   Fredonia   4:00 PM
  Geneseo   St. John Fisher   4:00 PM
  @ Mendon Tennis Center
Sat. 28 Oswego *   Fredonia   12:00 PM
  Plattsburgh *   Oneonta   12:00 PM
  Cortland *   Brockport   1:00 PM
Sun. 29 Oneonta   St. Lawrence   12:00 PM
 
October
Tue. 1 Alfred   Cortland   3:00 PM
Fri. 4 Geneseo *   New Paltz   9:00 AM
  Binghamton Tennis Center @ Binghamton, NY
  Brockport *   Plattsburgh   12:00 PM
  Binghamton Tennis Center @ Binghamton, NY
  Oneonta *   Fredonia   3:00 PM
  Binghamton Tennis Center @ Binghamton, NY
Sat. 5 Fredonia *   New Paltz   9:00 AM
  Binghamton Tennis Center @ Binghamton, NY
  Plattsburgh *   Geneseo   12:00 PM
  Binghamton Tennis Center @ Binghamton, NY
  Oswego *   Cortland   1:00 PM
  Brockport *   Oneonta   3:00 PM
  Binghamton Tennis Center @ Binghamton, NY
Sun. 6 New Paltz *   Brockport   TBA
  Binghamton Tennis Center @ Binghamton, NY
  Fredonia *   Plattsburgh   9:00 AM
  Binghamton Tennis Center @ Binghamton, NY
  Oneonta *   Geneseo   3:00 PM
  Binghamton Tennis Center @ Binghamton, NY
Fri. 11 Geneseo %   TBA   TBA
Sat. 12 Geneseo %   TBA   TBA
 
March
Mon. 9 Piedmont   Oneonta   TBA
  @ Orlando, FL
Tue. 10 Washington College   Oneonta   TBA
  @ Orlando, FL
Wed. 11 Occidental   Oneonta   TBA
  @ Orlando, FL
 
April
Sat. 4 Rochester Inst.   Oneonta   12:00 PM
Tue. 21 Oneonta   Union (N.Y.)   4:00 PM
Wed. 22 Stevens   New Paltz   3:30 PM
Sun. 26 Geneseo   Hamilton   1:00 PM
Date Teams/Event Time Score Links
 
October
Sat. 12 at #1 Seed % @ at Binghamton Tennis Center 1 p.m.
  Game 1 - SUNYAC Semifinals
  at #2 Seed % @ at Binghamton Tennis Center 4 p.m.
  Game 2 - SUNYAC Semifinals
Sun. 13 at TBD % 1 p.m.
  Game 3 - SUNYAC Championship
% Postseason
* Conference
% Post season