2016 Volleyball Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Thu. 1 Potsdam 3 Cazenovia 0 Final
Fri. 2 Oneonta 2 Clarkson 3 Final
  Brockport 3 Ithaca 0 Final
  @ Potsdam, N.Y.
  Coast Guard 3 Buffalo State 0 Final
  Cortland Red Dragon Classic @ Cortland
  Misericordia 0 Cortland 3 Final
  Utica 0 Fredonia 3 Final
  Cortland Red Dragon Classic
  Geneseo 1 John Carroll 3 Final
  @ Mount Union Invitational (Alliance, Ohio)
  Oneonta 3 St. Lawrence 0 Final
  Potsdam 3 SUNY Canton 0 Final
  Skidmore 3 Plattsburgh 1 Final
  @ NYU
  Rochester (N.Y.) 1 Cortland 3 Final
  SUNY Cortland Red Dragon Classic
  Buffalo State 1 Alfred 3 Final
  @ Cortland
  Aurora 3 New Paltz 0 Final
  @ Elmhurst, Ill.
  Geneseo 0 Hope 3 Final
  @ Mount Union Invitational (Alliance, Ohio)
  New Rochelle 1 Oswego 3 Final
  Brockport 1 Juniata 3 Final
  @ Potsdam, N.Y.
  Stockton 3 Fredonia 2 Final
  Cortland Red Dragon Classic @ Cortland, N.Y.
  Southern Vt. 0 Potsdam 3 Final
  @ Canton, N.Y.
  Rivier 3 Plattsburgh 1 Final
  New York University Invitational @ Hunter College
  New Paltz 0 Bluffton 3 Final
  @ Elmhurst, Ill.
Sat. 3 Sage 0 Oswego 3 Final
  Brockport 3 Central (Iowa) 2 Final
  @ Potsdam, N.Y.
  Geneseo 2 Mount Union 3 Final
  Mount Union Invitational
  Stockton 3 Cortland 1 Final
  Nazareth 3 Buffalo State 2 Final
  @ Cortland
  SUNY Poly 1 Potsdam 3 Final
  @ Canton, N.Y.
  Grove City 3 Geneseo 2 Final
  @ Mount Union Invitational (Alliance, Ohio)
  Plattsburgh 0 New York U. 3 Final
  NYU Labor Day Invitational
  Anna Maria 1 Oswego 3 Final
  Central (Iowa) 3 Oneonta 2 Final
  @ St. Lawrence
  Fredonia 3 Misericordia 0 Final
  Cortland Red Dragon Classic @ Cortland, N.Y.
  New Paltz 2 Greenville 3 Final
  @ Elmhurst
  Rochester (N.Y.) 3 Fredonia 0 Final
  Cortland Red Dragon Classic @ Cortland, N.Y.
  Alfred 2 Cortland 3 Final
  Buffalo State 3 Utica 0 Final
  @ Cortland
  Oneonta 0 Roger Williams 3 Final
  @ St. Lawrence University
  Brockport 3 St. Lawrence 0 Final
  New Paltz 3 North Park 2 Final
  @ Elmhurst
  Keene St. 3 Plattsburgh 1 Final
  NYU Labor Day Invitational @ New York, N.Y.
Tue. 6 Plattsburgh 3 St. Lawrence 0 Final
  Oswego 0 Ithaca 3 Final
  Allegheny 0 Fredonia 3 Final
  Roberts Wesleyan 1 Brockport 3 Final
  D'Youville 1 Buffalo State 3 Final
Fri. 9 Stevens 3 Fredonia 0 Final
  New Paltz Hawks Invitational @ New Paltz, N.Y.
  Sage 1 New Paltz 3 Final
  Ramapo 3 Oneonta 2 Final
  @ Schenectady, NY (Union)
  Texas-Tyler 3 Cortland 0 Final
  Austin College Invitational @ Sherman, Texas
  Clarkson 3 New Paltz 0 Final
  Beloit 0 Brockport 3 Final
  @ Rochester, N.Y.
  Plattsburgh 3 Emmanuel (Mass.) 1 Final
  @ Wheaton Invitational
  Buffalo State 0 SUNY Canton 3 Final
  @ Potsdam
  Stockton 3 Fredonia 1 Final
  New Paltz Hawks Invitational @ New Paltz, N.Y.
  Kean 2 Potsdam 3 Final
  Hamilton 1 Geneseo 3 Final
  @ U of R Invitational (Rochester, N.Y.)
  Middlebury 3 Oneonta 0 Final
  Union Invitational @ Union (N.Y.)
  Salem St. 0 Plattsburgh 3 Final
  @ Norton, Mas.
  Capital 0 Oswego 3 Final
  Golden Flyer Invitational @ Nazareth College
  Utica 0 Brockport 3 Final
  @ Rochester, N.Y.
  Cortland 0 Austin 3 Final
  Austin College Invitational
Sat. 10 Williams 1 Oneonta 3 Final
  @ Union Invitational
  McMurry 3 Cortland 0 Final
  Austin College Invitational @ Sherman, Texas
  Mt. St. Mary (N.Y.) 0 Fredonia 3 Final
  New Paltz Hawks Invitational @ New Paltz, N.Y.
  Stockton 0 New Paltz 3 Final
  Oneonta 0 Skidmore 3 Final
  @ Schenectady, NY
  Buffalo State 0 St. Lawrence 3 Final
  Johnson St. 0 Potsdam 3 Final
  Plattsburgh 3 Maine Maritime 2 Final
  Wheaton Invitational @ Wheaton College (Mass.)
  SUNY Poly 1 Brockport 3 Final
  @ Rochester, N.Y.
  Utica 0 Geneseo 3 Final
  @ U of R Invitational (Rochester, N.Y.)
  Oswego 3 Medaille 0 Final
  @ Nazareth College
  Buffalo State 0 Kean 3 Final
  @ Canton, NY
  Rust 0 Cortland 3 Final
  Austin College Invitational @ Sherman, Texas
  Geneseo 3 Rochester (N.Y.) 2 Final
  U of R Invitational
  Plattsburgh 2 Wheaton (Mass.) 3 Final
  Hamilton 0 Brockport 3 Final
  @ Rochester, N.Y.
  Oswego 1 Nazareth 3 Final
  Fredonia 3 Sage 0 Final
  New Paltz Hawks Invitational @ New Paltz, N.Y.
  SUNY Canton 1 Potsdam 3 Final
  New York U. 3 New Paltz 1 Final
  Hawks Invitational
Tue. 13 Medaille 0 Buffalo State 3 Final
  Houghton 0 Geneseo 3 Final
Wed. 14 Cortland 3 Scranton 2 Final
  St. John Fisher 0 Oswego 3 Final
  Rochester (N.Y.) 0 Brockport 3 Final
  Stevens 3 New Paltz 0 Final
Fri. 16 Buffalo State 3 St. John Fisher 2 Final
  Medaille 0 Brockport 3 Final
  New Paltz 3 Mt. St. Mary (N.Y.) 0 Final
  @ Mahwah, NJ
  Buffalo State 0 Baldwin Wallace 3 Final
  @ Rochester, New York; St. John Fisher College
  Potsdam 3 Sage 2 Final
  Sage Invitational
  Old Westbury 0 Cortland 3 Final
  @ St. Joseph's College Tournament (Patchogue, NY)
  Oswego 0 Stockton 3 Final
  @ Stevens
  Oneonta 2 New York U. 3 Final
  Ducks Classic @ Stevens Tech
  FDU-Florham 1 New Paltz 3 Final
  @ Mahwah, NJ
  Nazareth 3 Geneseo 2 Final
  Susquehanna (Selinsgrove, Pa.) @ Hampton Inn Classic
  Fredonia 3 Sage 0 Final
  Sage Invitational, Kahl Gym, Albany, NY
  Elms 0 Plattsburgh 3 Final
  2016 SUNY-Plattsburgh Tournament
  Mount Union 3 Brockport 0 Final
  Oswego 0 Stevens 3 Final
  Geneseo 0 Geneva 3 Final
  Susquehanna (Selinsgrove, Pa.) @ Hampton Inn Classic
Sat. 17 Montclair St. 3 Cortland 2 Final
  @ St. Joseph's College Tournament (Patchogue, NY)
  Penn St.-Behrend 1 Buffalo State 3 Final
  St. John Fisher Tournament @ Rochester, NY
  Fredonia 3 Mt. St. Vincent 0 Final
  Union/Sage Crosstown Tournament @ Schenectady, N.Y.
  Oneonta 1 Stevens 3 Final
  Lycoming 1 Brockport 3 Final
  Utica 0 Plattsburgh 3 Final
  Allegheny 3 Buffalo State 0 Final
  @ St. John Fisher
  Cortland 3 St. Joseph's (L.I.) 1 Final
  St. Joseph's College Tournament
  Oneonta 1 Stockton 3 Final
  @ Stevens
  Fredonia 1 Union (N.Y.) 3 Final
  Union/Sage Crosstown Tournament
  Oswego 3 Arcadia 1 Final
  @ Stevens
  Frostburg St. 0 Geneseo 3 Final
  Susquehanna (Selinsgrove, Pa.) @ Hampton Inn Classic
  Hunter 0 New Paltz 3 Final
  @ Mahwah, NJ
  Potsdam 3 Mt. St. Vincent 0 Final
  @ Schenectady, N.Y.
  Southern Vt. 0 Plattsburgh 3 Final
  Geneseo 0 Susquehanna 3 Final
  Hampton Inn Classic
  Potsdam 0 Union (N.Y.) 3 Final
  Oswego 0 New York U. 3 Final
  @ Stevens
  SUNY Canton 0 Brockport 3 Final
  New Paltz 0 Ramapo 3 Final
Tue. 20 Oneonta 0 Union (N.Y.) 3 Final
  Oswego 3 Cazenovia 0 Final
  Buffalo State 0 Rochester (N.Y.) 3 Final
Wed. 21 Alfred 0 Geneseo 3 Final
Fri. 23 Oswego * 3 Plattsburgh 2 Final
  SUNYAC Pool Play @ Potsdam
  Cortland * 0 Brockport 3 Final
  SUNYAC Pool Play (Brockport, N.Y.)
  Oneonta * 3 Buffalo State 0 Final
  SUNYAC Pool Play @ Brockport
  New Paltz * 3 Potsdam 0 Final
  SUNYAC Pool Play (Potsdam, N.Y.)
  Fredonia * 3 Geneseo 1 Final
  SUNYAC Pool Play @ Potsdam
Sat. 24 Oneonta * 0 Brockport 3 Final
  SUNYAC Pool Play (Brockport, N.Y.)
  Oswego * 1 New Paltz 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Potsdam, NY
  Cortland * 3 Buffalo State 0 Final
  SUNYAC Pool Play @ Brockport
  Plattsburgh * 3 Potsdam 0 Final
  SUNYAC Pool Play (Potsdam, N.Y.)
  Buffalo State * 0 Brockport 3 Final
  SUNYAC Pool Play (Brockport, N.Y.)
  Fredonia * 0 New Paltz 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Potsdam
  Oneonta * 3 Cortland 1 Final
  SUNYAC Pool Play @ Brockport
  Geneseo * 3 Oswego 1 Final
  SUNYAC Pool Play @ Potsdam
  Fredonia * 3 Plattsburgh 1 Final
  SUNYAC Pool Play @ Potsdam, N.Y.
  Geneseo * 3 Potsdam 0 Final
  SUNYAC Pool Play @ (Potsdam, N.Y.)
Tue. 27 Fredonia 3 Medaille 0 Final
Wed. 28 Scranton 2 Oneonta 3 Final
  New Paltz 3 Western Conn. St. 0 Final
  Wells 2 Cortland 3 Final
  Potsdam 3 St. Lawrence 2 Final
  Brockport 3 Houghton 1 Final
Thu. 29 Geneseo 3 Pitt.-Bradford 2 Final
Fri. 30 Lasell 0 Potsdam 3 Final
  Lasell 0 Plattsburgh 3 Final
  Hilbert 0 Fredonia 3 Final
  Blue Devil Invitational
  Potsdam 3 Utica 0 Final
  John Carroll 3 Fredonia 0 Final
  Blue Devil Invitational
  Buffalo State 2 Hilbert 3 Final
  @ Fredonia, NY
  Nazareth 3 Cortland 1 Final
  @ Skidmore
  Plattsburgh 0 Stevens 3 Final
  @ Utica
 
October
Sat. 1 Rochester Inst. 2 Fredonia 3 Final
  Blue Devil Invitational
  Sage 0 Cortland 3 Final
  @ Skidmore College, Saratoga Springs, NY
  Wells 3 Potsdam 2 Final
  @ Utica College
  Union (N.Y.) 3 Plattsburgh 1 Final
  @ Utica
  Rochester Inst. 3 Buffalo State 1 Final
  @ Fredonia
  Cortland 3 Skidmore 2 Final
  Buffalo State 1 Fredonia 3 Final
  Blue Devil Invitational
  Stevens 3 Potsdam 0 Final
  @ Utica College
  Wells 3 Plattsburgh 1 Final
  @ Utica College
  Farmingdale State 0 Geneseo 3 Final
Tue. 4 Plattsburgh 3 SUNY Canton 0 Final
  Ithaca 3 Cortland 1 Final
  Clarkson 3 Oswego 2 Final
  New Paltz 1 Williams 3 Final
Wed. 5 Hartwick 1 Oneonta 3 Final
Fri. 7 Geneseo * 1 New Paltz 3 Final
  SUNYAC Pool Play
  Plattsburgh * 0 Brockport 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ New Paltz
  Fredonia * 3 Buffalo State 1 Final
  SUNYAC Pool Play @ Oswego
  Cortland * 1 Oswego 3 Final
  SUNYAC Pool Play (Oswego, N.Y.)
  Potsdam * 2 Oneonta 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Oswego
Sat. 8 Brockport * 3 New Paltz 0 Final
  SUNYAC Pool Play (New Paltz, N.Y.)
  Fredonia * 3 Cortland 0 Final
  SUNYAC Pool Play @ Oswego
  Buffalo State * 0 Oswego 3 Final
  SUNYAC Pool Play (Oswego, N.Y.)
  Geneseo * 3 Plattsburgh 1 Final
  SUNYAC Pool Play @ New Paltz
  Buffalo State * 1 Potsdam 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Oswego
  Oneonta * 0 Oswego 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Oswego
  Geneseo * 1 Brockport 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ New Paltz
  Plattsburgh * 1 New Paltz 3 Final
  SUNYAC Pool Play (New Paltz, N.Y.)
  Oneonta * 3 Fredonia 2 Final
  SUNYAC Pool Play @ Oswego
  Cortland * 3 Potsdam 1 Final
  SUNYAC Pool Play @ Oswego
Tue. 11 Buffalo State 0 Nazareth 3 Final
  Houghton 0 Fredonia 3 Final
Wed. 12 Potsdam 1 Clarkson 3 Final
  Nazareth 0 Brockport 3 Final
  St. Lawrence 3 Oswego 1 Final
Thu. 13 Houghton 3 Buffalo State 0 Final
  St. Michael's 0 Plattsburgh 3 Final
Fri. 14 St. John Fisher 0 Brockport 3 Final
  @ Rochester, N.Y.
  Oneonta 0 MIT 3 Final
  Cortland 3 Elmira 1 Final
  Geneseo 3 SUNY Poly 0 Final
  DeSales 0 Brockport 3 Final
  @ Rochester, N.Y.
Sat. 15 Trine 0 Brockport 3 Final
  Rochester Institute of Technology Tournament @ Rochester, N.Y.
  Lycoming 0 Cortland 3 Final
  @ Elmira
  Oneonta 1 Swarthmore 3 Final
  @ Cambridge, Mass.
  Utica 0 Brockport 3 Final
  @ Rochester, N.Y.
  Lebanon Valley 3 Oswego 2 Final
  @ Canton
  Hunter 2 Cortland 3 Final
  @ Elmira
  Oneonta 3 Mt. St. Vincent 0 Final
  @ MIT
  Oswego 1 SUNY Canton 3 Final
  New Paltz 3 Nazareth 0 Final
  @ Utica, NY
  New Paltz 3 SUNY Poly 0 Final
  Lebanon Valley 3 Potsdam 0 Final
  @ Canton, N.Y.
  Potsdam 0 SUNY Canton 3 Final
Tue. 18 Oneonta 2 Ithaca 3 Final
  Fredonia 1 Penn St.-Behrend 3 Final
  Skidmore 3 Plattsburgh 2 Final
Wed. 19 Oswego 3 Wells 2 Final
  Buffalo State 3 Medaille 0 Final
  St. John Fisher 2 Geneseo 3 Final
Fri. 21 Geneseo * 2 Oneonta 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Cortland
  Oswego * 0 Brockport 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Fredonia
  Potsdam * 1 Fredonia 3 Final
  SUNYAC Pool Play (Fredonia, N.Y.)
  New Paltz * 3 Buffalo State 1 Final
  SUNYAC Pool Play @ Cortland
  Plattsburgh * 1 Cortland 3 Final
  SUNYAC Pool Play (Cortland, N.Y.)
Sat. 22 Brockport * 3 Fredonia 1 Final
  SUNYAC Pool Play (Fredonia, N.Y.)
  Oswego * 3 Potsdam 0 Final
  SUNYAC Pool Play @ Fredonia
  Buffalo State * 1 Geneseo 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Cortland
  New Paltz * 1 Oneonta 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Cortland
  Plattsburgh * 3 Buffalo State 0 Final
  SUNYAC Pool Play @ Cortland
  Potsdam * 0 Brockport 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Fredonia
  Oswego * 1 Fredonia 3 Final
  SUNYAC Pool Play (Fredonia, N.Y.)
  Geneseo * 3 Cortland 0 Final
  SUNYAC Pool Play
  New Paltz * 3 Cortland 1 Final
  SUNYAC Pool Play (Cortland, N.Y.)
  Plattsburgh * 0 Oneonta 3 Final
  SUNYAC Pool Play @ Cortland
Tue. 25 Brockport 3 Rochester Inst. 2 Final
Wed. 26 Sage 0 Oneonta 3 Final
  Cortland 3 St. John Fisher 0 Final
  St. Lawrence 3 Potsdam 1 Final
  Geneseo 2 Scranton 3 Final
  Vassar 3 New Paltz 0 Final
Fri. 28 Utica 0 Cortland 3 Final
  @ Houghton
  Elmira 0 Oneonta 3 Final
  Fredonia 1 Scranton 3 Final
  Brockport Golden Eagle Invitational @ Brockport, N.Y.
  St. John Fisher 0 Brockport 3 Final
  New Paltz 3 Ithaca 2 Final
  @ Saratoga Springs, NY
  Cortland 1 Hiram 3 Final
  Houghton Tournament @ Houghton, N.Y.
  Buffalo State 0 Rowan 3 Final
  @ New York, NY
  Baruch 0 Plattsburgh 3 Final
  Oneonta Dig Pink Invitational @ SUNY Oneonta
  Potsdam 0 Skidmore 3 Final
  Geneseo 2 Union (N.Y.) 3 Final
  @ Skidmore Invitational (Saratoga, N.Y.)
Sat. 29 SUNY Canton 1 Oneonta 3 Final
  St. John Fisher 3 Fredonia 2 Final
  Brockport Golden Eagle Invitational @ Brockport, N.Y.
  Allegheny 0 Brockport 3 Final
  Geneseo 3 Skidmore 0 Final
  Skidmore Invitational
  Ithaca 3 Potsdam 0 Final
  @ Saratoga Springs, N.Y.
  Montclair St.   Buffalo State   10:30 AM
  @ NYU
  Cortland 3 Houghton 0 Final
  Oswego   Alfred   11:00 AM
  Ithaca 3 Geneseo 1 Final
  @ Skidmore Invitational (Saratoga, N.Y.)
  Union (N.Y.) 3 New Paltz 2 Final
  @ Saratoga Springs, NY
  Baruch 0 Oneonta 3 Final
  Oneonta Dig Pink Invitational
  Plattsburgh 1 Hartwick 3 Final
  @ Oneonta, N.Y.
  New Paltz 0 Skidmore 3 Final
  Potsdam 0 Union (N.Y.) 3 Final
  St. Lawrence 0 Fredonia 3 Final
  Brockport Golden Eagle Invitational @ Brockport, N.Y.
  Scranton 3 Brockport 2 Final
  Buffalo State 0 New York U. 3 Final
  Keuka 0 Cortland 3 Final
  @ Houghton College
  Plattsburgh 3 Elmira 0 Final
  @ Oneonta, N.Y.
  Oswego 1 SUNY Poly 3 Final
  @ Alfred
 
November
Tue. 1 Oswego % 0 New Paltz 3 Final
  Match 2 - SUNYAC First Round
  Geneseo % 3 Fredonia 0 Final
  Match 1 - SUNYAC First Round
Fri. 4 New Paltz % 3 Oneonta 0 Final
  Match 4 - SUNYAC Semifinals @ Brockport,NY
  Geneseo % 1 Brockport 3 Final
  Match 3 - SUNYAC Semifinals
Sat. 5 New Paltz % 1 Brockport 3 Final
  Match 5 - SUNYAC Championship
Fri. 11 Gallaudet % 1 Brockport 3 Final
Sat. 12 Ithaca % 0 Brockport 3 Final
  NCAA Regional Semifinals
Sun. 13 Emory % 3 Brockport 0 Final
  NCAA Regional Final
Date Teams/Event Time Score Links
 
October
Tue. 31 vs. #6 Seed @ at #3 Seed 6 p.m.
  MATCH 1 - SUNYAC FIRST ROUND
  vs. #5 Seed @ at #4 Seed 6 p.m.
  MATCH 2 - SUNYAC FIRST ROUND
 
November
Fri. 3 vs. #2 Seed @ at #1 Seed 4 p.m.
  MATCH 3 - SUNYAC SEMIFINALS
  vs. TBD @ at #1 Seed 7 p.m.
  MATCH 4 - SUNYAC SEMIFINALS
Sat. 4