Skip to navigation Skip to content Skip to footer

SUNYAC ELITE 20

 


The SUNYAC Elite 20, an award modeled after the NCAA ELITE 90 program, recognizes the true essence of the student-athlete by honoring the individual who has reached the pinnacle of competition at the conference championship level in his or her sport, while also achieving the highest academic standard among his or her peers.

Fall 2018

Sport Athlete School
Men's Cross Country Ethan Francis  Fredonia
Women's Cross Country  Cassandra Williams New Paltz
Men's Soccer Eli Yasuna  Cortland
Women's Soccer Jennifer Moran  Geneseo
Field Hockey Shannon McGuinness  Cortland
Women's Volleyball  Lauren Fie Oswego
Women's Tennis Alyssa Brault  Oneonta

Spring 2018

Sport Athlete School
Men's Track & Field Matt Jenkins Plattsburgh 
Women's Track & Field Claire McMahon Oneonta
Men's Lacrosse Nick Della Ratta Plattsburgh
Women's Lacrosse Jordynn Aiello Cortland
Baseball Andrew Barnes Cortland
Softball Taylor Moore Geneseo

Winter 2018

Sport Athlete School
Men's Indoor Track & Field Alex Hepburn Plattsburgh 
Women's Indoor Track & Field Megan McIntyre Brockport
Men's Basketball Brandan Gartland Oswego
Women's Basketball  Alexa Amalbert  Oneonta
Ice Hockey Mike Freeman  Fredonia
Men's Swimming & Diving Josh Parker Potsdam
Women's Swimming & Diving Natalie LaCourt Geneseo


Fall 2017

Sport Athlete School
Men's Cross Country Matthew Jenkins  Plattsburgh 
Women's Cross Country Lindsay Prutsman  Plattsburgh  
Men's Soccer Daniel Ioos  Oneonta 
Women's Soccer  Jennifer Moran  Geneseo 
Field Hockey Sara Reardon/Shannon McGuinness   Cortland 
Volleyball Ruby Klein   New Paltz 
Tennis Tina Mitsoglou Plattsburgh

 

Spring 2017

Sport Athlete School
Men's Outdoor Track & Field Matt Jenkins Plattsburgh
Women's Outdoor Track & Field Allison Gardella Brockport
Men's Lacrosse Alex Tocco Plattsburgh
Women's Lacrosse Melissa Marry & Jaclyn Marry Oneonta
Baseball Dom DeMarco Cortland
Softball Jennifer Sarcone Plattsburgh

 

Winter 2017

Sport Athlete School
Men's Swimming & Diving Liam Henry Brockport
Women's Swimming & Diving Natalie LaCourt Geneseo
Men's Indoor Track & Field Matt Jenkins Plattsburgh
Women's Indoor Track & Field Kristen Guarino Fredonia
Men's Ice Hockey Kyle Hall Plattsburgh
Men's Basketball Patrick Caruso Oswego
Women's Basketball Alaina Lynch Cortland

 

Fall 2016

Sport Athlete School
Men's Cross Country Matt Jenkins Plattsburgh
Women's Cross Country Madison Hornung Brockport
Men's Soccer Drew DeJohn Cortland
Women's Soccer Jennifer Moran Geneseo
Field Hockey Natalie Longo Oneonta
Volleyball Kassidy Kievit Oneonta
Tennis Leanne Hofstead Fredonia